top of page

Співзалежність чи любов?


Співзалежність в стосунках - це сильна нездорова прив’язаність одної людини до іншої. Її часто плутають з великою і сильною любов’ю, та насправді ці поняття не мають нічого спільного.


Співзалежність - це в першу чергу емоційна і ментальна заглибленість в життя іншого, змішання ролей, функцій і емоцій. Витрачається непропорційно багато часу і уваги на людину, з якою є залежність. Думки про «коханого/ну» займають майже весь час та стають найціннішою ідеєю залежного.


Характерними ознаками є нав'язливість в поведінці, в емоціях, тривожність, невпевненість в собі, імпульсивність дій і вчинків, труднощі в вираженні інтимних почуттів. Людина, як правило, не знає, що йому/ їй потрібно конкретно, але відчайдушно бажає, щоб партнер робив його щасливим (як в казці: «йди туди, не знаю куди, принеси те, не знаю, що» ...).


Давайте розглянемо на прикладі створимо нових героїв і назвемо їх Маша і Назар ( НАГАДУЮ, ОСОБА ВИГАДАНА І БУДЬ ЯКІ СПІВПАДІННЯ З РЕАЛЬНИМИ ЛЮДЬМИ -ВИПАДКОВІСТЬ)


Маша познайомилася з Назаром в свої 19 років, до того вона вже закохувалася, але ще ніколи не кохала так сильно і не відчувала себе такою щасливою. Досить швидко після знайомства пара вирішила поєднати свої життя і відсвяткували весілля.


Маша і Назар настільки добре відчували один одного, що їм навіть не потрібно було говорити. Як тільки Назар входив в квартиру, Марійка одразу бачила радий він бачити її чи ні. Найчарівнішим в стосунках пари було те, що Марійка могла одразу побачити по Назару кохає він її чи ні. Тому як тільки Назар сердився чи був втомлений і немав бажання спілкуватися, Марійка страждала, бо ж розуміла любов проходить і він її перестає кохати. В таких ситуаціях в сім’ї з’являлися сварки, адже Марійка кохала Назара, так чому ж він не кохав її так само ?Співзалежних люди легко «заражаються» настроєм близького і приймають будь-які прояви його почуттів на свій рахунок. Хід думок виходить приблизно таким: партнер, який тільки прийшов з роботи, роздратований не тому, що голодний, втомився або у нього був поганий день, а тому, що він (вона) не радий(а) мене бачити. Він (а) сумує тому, що я сказав (а) щось не те. і т.д.


У відносинах без співзалежності людина перш за все контролює своє власне життя, здоров'я та емоційний стан. Він розуміє, що може впливати на емоції і життя близьких, але у нього немає бажання керувати ними. Співзалежна ж людина у відносинах багато і часто намагається контролювати розум, почуття і поведінку партнера. Зрозуміло, цей контроль - тільки ілюзія, але спроби можуть заповнювати практично все життя. В людини не просто виникає бажання допомогти своєму партнеру, в неї нав’язлива ідея шо тільки він це може зробити і з’являється образа, якщо для партнера це робить хтось інший.


Ще одна риса співзалежності - сплутаність ролей. Співзалежний людина намагається бути для близького психотерапевтом, лікарем, дієтологом, особистим менеджером - замість того, щоб бути просто партнером або другом, ділити життя і враження від нього. Сходити з близькою людиною до лікаря, допомогти йому вибрати психотерапевта, або скласти резюме можна. Але, на відміну від звичайної допомоги, при співзалежності людина хоче підмінити бажання іншого своїми, намагається насильно проштовхувати його туди, куди він не дуже-то рветься потрапити. Ідея покращувати чуже життя замість свого - стає центральною у взаємодії співзалежних.


Любов залежної людини завжди умовна! До неї примішуються страх, ревнощі, маніпуляції, контроль, претензії, докори через невиправдані очікування.Якщо ви впізнали себе в описі, то перш за все вам необхідно починати навчатися ідентифікувати свої почуття. Розуміти себе і знайомитися з собою.


Якщо Вам сподобалася стаття і ви хочете читати далі про цю тему поверніться і поставте свій лайк, а ще краще залиште коментар на моїй інстаграм сторінці 💋 https://instagram.com/anelia_bolehan_psy?igshid=r10p8p3ac53p

71 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

5 станів, коли гештальт-терапевт може допомогти

Відчуття втрати або горя. Гештальт-терапія допомагає людям розуміти і виражати свої емоції, пов'язані з втратою чи горем. Терапевт надає підтримку в процесі траурного переживання та допомагає клієнту

🌿 Здоровий Спосіб Життя для Підтримки Психологічного Благополуччя 🌿

На шляху до здорового психологічного стану важливо не лише піклуватися про свої емоції, але й про саме своє тіло. Здоровий спосіб життя може виявитися ключем до підтримки психологічного благополуччя.

Comments


bottom of page